press enter »
placeholder
placeholder

Top News

Top News

Сончево и топло, а попладне локален дожд и грмежи

Сончево и топло, а попладне локален дожд и грмежи

Претпладне времето ќе биде сончево и топло, а од пладне ќе се зголемува облачноста и ќе има локален пороен дожд и услови за појава на грмежи особено на северот. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. УВ-индексот ќе изнесува 8. Минималната температура ќе се движи од 10 до 16, а максималната 26 до 33 степени. Во Скопско исто така претпладне ќе

Земјотрес ги вознемири Скопјани

Земјотрес ги вознемири Скопјани

Скопје и околината вчера почувствуваа земјотрес. Според сеизмолошките центри, земјотресот бил со јачина од 2,8 степени по Рохтер во 9:30 часот. Епицентарот бил на 6 километри источно од центарот на Скопје, односно во околината на населбата Ченто. Земјотресот бил на длабочина од 1 км. Земјотрес ги вознемири Скопјани

Атина очекува одлучувачки чекор од Скопје

Атина очекува одлучувачки чекор од Скопје

Топката е на теренот на соседите да го направат одлучувачкиот чекор кон решение, а ние чекаме, вели портпаролот на грчката Влада и министер без ресор Димитрис Ѕанакопулос во интервју за грчката телевизија „Контра“. – Она што го очекуваме е политичкото раководство на поранешната југословенска Република Македонија да го направи решителниот чекор за конечно

Во Кисела Вода, Карпош и Гази Баба ќе има зонско паркирање

Во Кисела Вода, Карпош и Гази Баба ќе има зонско паркирање

Зонското паркирање ќе зафати делови од Кисела Вода, Карпош и Гази Баба. Според плановите на Јавното претпријатие „Градски Паркинг“, во овие три општини ќе се овозможат дополнителни 1.500 паркинг места. Во Кисела Вода зонско парирање ќе има на четири улици, „Антон Попов“ (зона Д140), „Емил Зола“(Д141), „Иван Козаров“ (Д142) и „Вера Јоциќ“ (Д143). Во

Australia

Прв лет Варшава-Охрид

Прв лет Варшава-Охрид

Авиолинија на релацијата Варшава – Охрид се воведува од денеска, во организација на тур-операторот „Rainbow“. Првото слетување од Варшава на аеродромот „Св. Апостол Павле“ е предвидено за попладне во 16:20 часот. Најавени се обраќања на Јигит Лачин, аеродромски координатор на ТАВ Македонија, Јован Стојаноски, градоначалник на Охрид и Катажина Пташињска,

Втора меѓународна конференција „Жени во енергетика 2018“

Втора меѓународна конференција „Жени во енергетика 2018“

Во организација на Инженерската институција на Македонија и ЕВН Македонија денеска во Скопје ќе се одржи втората меѓународна конференција „Жени во енергетика 2018”. Оваа конференција има цел да ја подигне свеста за важноста на родовата рамнотежа во бизнис заедницата, идентификувајќи стратегии и програми за еднакви можности во енергетскиот сектор. Еден

Повратокот на ДДВ кај граѓаните прво ќе биде пуштен како пилот-проект

Повратокот на ДДВ кај граѓаните прво ќе биде пуштен како пилот-проект

Проектот за повраток на ДДВ кај физичките лица најпрво ќе биде пуштен како пилот-проект во неколку општини, а потоа ќе се види како ќе функционира, рече вице-премиерот Кочо Анѓушев. – Во врска со повраток на ДДВ, тоа е проект кој се размислува како да не влијае негативно ниту на буџетот ниту на граѓаните. Мислам дека најпрво ќе се пушти како пилот-проект

TE-TO си покренал стечајна постепка сам на себе

TE-TO си покренал стечајна постепка сам на себе

Со одлука на Врховниот суд на Република Македонија од лани на 27 декември Топлификација АД може сите заеми дадени на ТЕ-ТО АД во процесот на градба во висина од над 22 милиони евра да ги наплати од компанијата, соопшти Топлификација АД која преку писмо во јавноста побара од институциите да се расчистат судските лавиринти. „Од 15 февруари на ТЕ-ТО и

Business

Јанша тешко ќе може да состави потребна коалиција

Јанша тешко ќе може да состави потребна коалиција

Словенечка демократска партија (СДС) на некогашниот премиер Јанез Јанша е победник на парламентарните избори во Словенија, но аналитичарите велат дека може да има тешкотии да формира влада. СДС освои 25 проценти од гласовите, а втора е централно-левичарската ЛМШ (Листа на Марјан Шарец). СДС ќе има 25 места во 90-члениот парламент. Единствената партија

Оптимизам за јулска покана за НАТО

Оптимизам за јулска покана за НАТО

Премиерот Зоран Заев очекува во јули Македонија да добие покана за влез во НАТО. За себе вели дека е неуморен оптимист, но потенцира и дека сите треба да се насочат кон изнаоѓање решение за спорот со името со Грција. Од друга страна, последната анкета направена таму покажува дека еден од двајца Грци смета дека сега треба да се постигне решение. Својот

Бројот на илегални мигранти во Албанија зголемен за разлика од лани

Бројот на илегални мигранти во Албанија зголемен за разлика од лани

Од почетокот на годинава забележан е раст на илегални имигранти кои од северниот дел на Грција влегуваат во Албанија, со цел да го продолжат патот кон западно европските земји. Според албанскиот премиер Еди Рама, во периодот јануари-мај 2018 година откриени се околу 2.000 илегални имигранти, што е за 14 пати повеќе споредено со истиот период лани.

Харадинај: Помирување со Србија во замена за признавање на Косово

Харадинај: Помирување со Србија во замена за признавање на Косово

Косово ќе се согласи на помирување со Србија во замена за признавање на независноста, порача косовскиот премиер Рамуш Харадинај. Тој кажа дека тоа не значи дека ќе се заборават, како што кажа , извршените злосторства. „Што може Косово да даде за договорот за признавање. Може помирување, бидејќи друго нема што да даде. Помирувањето не е малку, значи

World

Меркел го поддржува Макрон за одбраната

Меркел го поддржува Макрон за одбраната

Поддршка за предлогот на францускиот претседател Емануел Макрон за обединета европска одбрана изрази германската канцеларка Ангела Меркел , пренесе РИА “Новости”. Одлуката за политиката да се даде зелено светло за проектот е клучна бидејќи германската опозиција веќе долго време претставува главна пречка за нејзино спроведување. Меркел изрази поддршка 

Балканската рута за бегалци полека пак се актуелизира, Фронтекс во Албанија

Балканската рута за бегалци полека пак се актуелизира, Фронтекс во Албанија

Фронтекс, Европската агенција за заштита на границите наскоро ќе распореди 45 полицајци на границите на Албанија за да го спречи можниот нов бран на емигранти, изјави Фабрис Легери од Фронтекс. Италија ги заоструга критериумите, 35 мигранти  загинаа откако се преврте брод во близина на брегот на Тунис. Албанија е една од земјите преку која нелегалните

Ексклузивни снимки од палатата на Кин Јонг-ун од прва рака

Ексклузивни снимки од палатата на Кин Јонг-ун од прва рака

Телевизиските камери на Russia Today беа првите медиумски алатки кои за добија можност да влезат во резиденцијалната палата на лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг-ун во Пјонгјанг. Снимката беше направена за време на неодамнешната средба на Ким со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. До палатата во близина на Пјонгјанг, чија точна локација е

Малезијците собираат пари за отплата на јавниот долг

Малезијците собираат пари за отплата на јавниот долг

Малезијците нашле прилично необичен начин за намалување на јавниот долг. На државата, чиј долг изнесува речиси 80 проценти од БДП, одлучиле да и помогнат со своите пари преку кампањата Crowdfunding. Уште првиот ден собрале близу два милиони долари, иако тоа е буквално сламка во пласт сено, бидејќи националниот долг на Малезија е повеќе од 250 милијарди

Opinions

Прекрасна глетка во Скопје: Оваа фотографија им ги стопли срцата на многумина

Прекрасна глетка во Скопје: Оваа фотографија им ги стопли срцата на многумина

Оваа фотографија која беше постирана во групата „Ѕид на Собраќајниот срам“ на социјалната мрежа Фејсбук им ги стопли срцата и душата на многумина. Овој сообраќаен полицаец му помогна на детото да ја помине улицата односно да го премине пешачкиот премин. Фотографијата доби 2.500 лајкови во групата и привлече многу позитивни коментари. Браво за овој

ШАРЕНИ ТРОТОАРИ ВО КАРПОШ

ШАРЕНИ ТРОТОАРИ ВО КАРПОШ

Тротоарите во Карпош ќе станат интерактивни благодарение на Интернационалната Градинка Пиколини. Интересни за поминувачите, разиграни за децата. Безгрижни деца, тоа е нашата обврска. Појдовме од идејата дека сакаме да разубавиме дел од пешачките патеки кои се полни со бои, креативност и ќе претставуваат игра за сите генерации. Тротоарите ќе добијат

ЈСП ќе вози бесплатно и до Македонско село за викенд и за празници

ЈСП ќе вози бесплатно и до Македонско село за викенд и за празници

Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) Скопје од викендов воведува бесплатен превоз на патници и на автобуската линија број 28 од Транспортен центар до Македонско село. Од претпријатието велат дека превозот ќе биде бесплатен со цел промовирање на градските историско-културни знаменитости.Бесплатниот превоз ќе важи за деновите од викендот, односно сабота

Кафеаните ги присвојиа тротоарите - ќарот нивни, маката е наша

Кафеаните ги присвојиа тротоарите - ќарот нивни, маката е наша

Град Скопје уште не ги обележал терасите со жолта лента како што најави градоначалникот Петре Шилегов на 11 април, пишува СДК. Нема место за движење на пешаците и велосипедистите во Дебар Маало од летните тераси на кафаните и кафулињата. Кафеанџиите и понатаму си ги поставуваат масите и столиците надвор од дозволената зона, непочитувајќи ја одлуката

Science

Тешка сообраќајна несреќа во Струмица. Виновникот избегал, но подоцна е најден од полицијата

Тешка сообраќајна несреќа во Струмица. Виновникот избегал, но подоцна е најден од полицијата

На 02.06.2018 година во 15,45 часот, на регионалниот пат Струмица-с.Баница товарно моторно возило „Застава 640“ со струмички регистерски таблици, управувано од М.Б.(18) од с.Баница-струмичко удрило во пешакот Ј.А (43) од с.Баница, а потоа и во патничко моторно возило „Форд Транзит“ со струмички регистерски таблици, управувано од М.Т.(30) од с.Водоча

Сексуален напад на 16 годишно девојче во Охрид! Ја следел до дома, па ја нападнал!

Сексуален напад на 16 годишно девојче во Охрид! Ја следел до дома, па ја нападнал!

На 02.06.2018 година во 12,00 часот во Секторот за внатрешни работи Охрид, 40-годишна жена од Охрид пријавила дека истиот ден околу 01,10 часот додека нејзината 16 годишна ќерка се враќала пеш кон нејзиниот дом, била следена од Н.Т од Охрид и пред влезот од нивната зграда истиот почнал да ја допира по телото. Кога девојчето почнало да вика за помош

Пожар во кавадаречката месност Белград

Пожар во кавадаречката месност Белград

Пожар избувна денеска во месноста Белград, кавадаречко. Пожарот попладнево е ставен под контрола, но се следи состојбата со цел да не се појави нови жариште. Од Територијалната противпожарна единица од Кавадарци, за МИА изјавија дека пламените јазици зафатиле нискостеблеста шума и трева. Во гаснењето учествуваат едно противпожарно возило и четворица

Исчезна Кристијан од Скопје, се бара информација за него

Исчезна Кристијан од Скопје, се бара информација за него

Од ноќеска после 1 часот на улицата „Водњанска" е исчезнат 23- годишниот Кристијан, апел за негово пронаоѓање кружи по социјалните мрежи. -Облечен е во бели шорцеви, црвена маица и црни патики. Случајот е пријавен во полиција. Ве молам, споделувајте и за било каква конкретна информација, контактирајте го татко му на тел. 070/ 344-672, пишува на Фејсбук

Celebrity

Водата од изворот под карпите на манастирот Свети Наум на овој ден е најлековита

Водата од изворот под карпите на манастирот Свети Наум на овој ден е најлековита

Православните христијани денеска, 3 јуни, го празнуваат Светиот цар Константин и неговата мајка Елена. Царот Константин Велики и неговата мајка царицата Елена за нивните заслуги во признавањето и ширењето на христијанството Светата црква ги прогласила за светители и рамноапостолни, што значи по значење рамни на апостолите. Царот Константин спаѓа меѓу

Пожарникар во лет спаси маж што се фрли од четврти кат (Видео)

Пожарникар во лет спаси маж што се фрли од четврти кат (Видео)

На Фејсбук е објавено драматично видео од спасувачка акција во Летонија. Тамошните пожарникари и надлежните служби добиле повик за спасување маж, кој се подготвувал да скокне од прозор на четврти кат. Тие знаеле дека ако влезат во станот, само ќе го убрзаат самоубиецот да го почне очајничкиот потег. Наместо тоа, влегле во станот еден кат подолу. Еден

Сајмон одредено време не користи телефон: Еве зошто и како се чувствува

Сајмон одредено време не користи телефон: Еве зошто и како се чувствува

Британскиот музички продуцент Сајмон Кауел, откри дека не го користел неговиот мобилен телефон десет месеци, што многу добро влијаело на неговото ментално здравје. Медискиот могул изјавил за „Меил“ дека многу го иритирало тоа што премногу често го користел телефонот. Педесет и осум годишниот музички продуцент, истакнал дека станал многу повеќе фокусиран

Вашиот хороскоп за лето 2018, вели дека е време да ги почувствувате позитивните вибрации

Вашиот хороскоп за лето 2018, вели дека е време да ги почувствувате позитивните вибрации

Летото е период од годината, во кој сите очекуваме да ни се случи нешто волшебно, возбудливо и романтично. На таквите желби, најверојатно нè поттикнуваат романтичните летни зајдисонца на плажа, спонтаните дружби со пријателите и топлите ноќи поминати под ѕвезденото небо. На повеќето луѓе, летото им е омилено годишно време, исполнето со многу активности

Health & Food

Fake news  – македонско издание

Fake news  – македонско издание

“ Тнр. бомби се продукт на странските служби…заедно со нивните базни станици и жолтото комбе…“(Груевски), “..Тие се сечени, лепени, монтирани снимки..малку ли одеше Заев во странство..“(Груевски), “Зад аферата Пуч стои најсилната тајна служба во светот,“(Вејн Медсен во Гласот на народот со Томиќ) “Тиранската Повелба неможе да е основ за формирање на

Ние го менуваме името , името (не ) не менува нас!

Ние го менуваме името , името (не ) не менува нас!

Грција не носи на првото сексуално искуство во европскиот бордел. Излегуваме од претполитичкиот, фолклорен, би рекол, фазон, и влегуваме на теренот на модерната политика, таква каква што таа е, а не таква каква што ние мислиме дека треба да биде. Излегуваме од митот и одиме на олимпијадата на политичките концепти. Се сведуваме на нашата вистинска мерка

Повторно актуелни “патриотски” помилувања

Повторно актуелни “патриотски” помилувања

Пишува: Беса Арифи, Вонреден професор на Универзитетот на Југо-Источна Европа Деновиве повторно е актуелен Иванов со неговата изјава која треба да делува многу “патриотски” дека не прифаќа промена на името ерга омнес . Очекувањата се дека тој ќе биде последниот “патриотски” бастион во државата кој со своите овластувања ќе се потруди да го блокира спроведувањето

Јогурт преполн со линкови

Јогурт преполн со линкови

Пишува Ненад Јовановиќ Влегуваш во продавница, забрзан, како во некакво получасовно задоцнување на сопствениот живот; земаш механички од рафтот „ова“ и „она“, брз си, знаеш што ти треба, знаеш каде ќе го најдеш, знаеш и како тоа изгледа. Знаеш, затоа што тоа што ти треба е така дизајнирано да го привлече вниманието на оној што тоа не го видел, ама

Art & Design

Перспективниот тренер го одби Реал само да не го прекрши ветувањето

Перспективниот тренер го одби Реал само да не го прекрши ветувањето

Во Реал Мадрид и понатаму бараат тренер, бидејќи неодамна ги напушти Зинедин Зиан. Неочекуваната одлука на Зидан ги шокираше сите во Реал, но „Кралевите“ не губат време и желба што побрзо да го пронајдат неговиот наследник. Секојдневно се појавуваат нови кандидати, но и разни информации. Така германскиот „Билд“ ексклузивно објави дека управата на Реал

Алисон го избра најдобриот тим на сите времиња, што на тоа ќе каже Роналдо?

Алисон го избра најдобриот тим на сите времиња, што на тоа ќе каже Роналдо?

Голманот на репрезентацијата на Бразил, Алисон го избра најдобриот тим на сите времиња. Еден од најдобрите голмани на денешницата во тимот помеѓу останатите место најде за довчерашниот соиграч Франческо Тоти, а тука е уште еден поранешен играч на Рома, Кафу. Како што беше и очекувано, во неговиот тим доминираат бразилците, па така во врвот на нападот

ВИДЕО: Двата преубави голови го обележаa натпреварот помеѓу Шпанија и Швајцарија

ВИДЕО: Двата преубави голови го обележаa натпреварот помеѓу Шпанија и Швајцарија

Фудбалерите на Шпанија ремизираа против Швајцарија во пријателскиот натпревар пред Светското првенство. Добар натпревар одиграа и двете репрезентации, беа постигнати два одлични погодоци, по еден од двете страни. Шпанците први стигнаа до водство кога во 29 минути, Алваро Одриозола постигна прекрасен гол за водство на Шпанија од 1:0. Шпанија имаше уште

Нејмар по три месеци пауза се врaти со гол против Хрватска

Нејмар по три месеци пауза се врaти со гол против Хрватска

Ливерпул, 3 јуни 2018 (МИА) - Бразил ја совлада Хрватска со 2:0 на денешната пријателска средба која се одигра на стадионот „Енфилд“ во Ливерпул. Во фокусот на вниманието на средбата беше Нејмар, кој по три месеци пауза заради повреда го одигра првиот натпревар. Тој влезе во вториот дел, а 69 минута постигна атрактивен гол минувајќи со леснотија неколку

Music

Вориорс водат 2-0, Кари нов рекордер (Видео)

Вориорс водат 2-0, Кари нов рекордер (Видео)

Кошаркарите на Голден стејт Вориорс ги совладаа Кливленд Кавалирс 122:103 во вториот натпревар од финалната серија во НБА лигата. Вориорс со 2-0 патувата на наредните две средби што ќе се одиграат во Охајо, на теренот на Кливленд. За разлика од првиот натпревар, која Вориорс го добија по драматичната завршница и продолжението, во вториот екипата од

Кари сруши рекорд на Реј Ален, Голден стејт поведе со 2-0 во финалето против Кливленд

Кари сруши рекорд на Реј Ален, Голден стејт поведе со 2-0 во финалето против Кливленд

Кари сруши рекорд на Реј Ален, Голден стејт поведе со 2-0 во финалето против Кливленд

Рекордот на Кари и поразот на Леброн

Рекордот на Кари и поразот на Леброн

cleveland.com Стеф Кари постигна рекордни за (еден меч од) финалињата 9 тројки, имаше 33 поени во триумфот 122:103 против Кливленд, за водство на Голден Стејт од 2:0 во финалната серија што се игра до 4 победи. Леброн имаше 29 поени со 13 асистенции и 9 скока, во директниот дуел со првата ѕвезда на спротивната страна, разменувајќи големи шутеви и потези

Хет-трик за КК Работнички

Хет-трик за КК Работнички

Кошаркарскиот клуб Работнички сезонава ја завршува со три титули. Покрај сениорите и младинците, кои тоа го направија пред 10-тина дена, синоќа оваа „триплета“ ја комплетираа и јуниорите. На домашен терен во салата во Градски парк во финалето на Ф4 турнирот за играчи до 18 години го победија МЗТ Скопје Аеродорм со 93:69, а претходно во полуфиналето

TV & Movies

Македонските ракометарки со пораз и без пласман ги завршија квалификациите

Македонските ракометарки со пораз и без пласман ги завршија квалификациите

Ниш, 3 јуни 2018 (МИА) - Женската ракометна репрезентација на Македонија беше совладана од Србија со 35:30 во последниот натпревар од квалификациите за Европското првенство (ЕП) во Франција. Македонија на гостувањето во Ниш со пораз и без пласман го заврши настапот во квалификациите. Со исклучок на првите десетина минути од натпреварот кога македонските

Видео: Голден Стејт поведе со 2-0 во финалната серија

Видео: Голден Стејт поведе со 2-0 во финалната серија

Шампионот во НБА лигата Голден Стејт е на две победи до одбрана на титулата откако ноќеска во натпреварот број 2 од финалето го совлада Кливленд со 122:103 (32:28; 27:18; 31:34 и 32:23). Со овој триумф Г.Стејт ја искористи предноста на домашниот терен и води со 2-0, а следните два дуела ќе се играат на теренот на Кливленд. За разлика од првиот дуел,

Титулата во Бундес-лигата зачинета со несреќа (ФОТО)

Титулата во Бундес-лигата зачинета со несреќа (ФОТО)

Натпреварот меѓу Флензбург и Гепинген кој ја одлучи титулата во Бундес-лигата откако домашните победија со 22:21 имаше еден несреќен момент на трибините. За време на средбата дојде до попуштање на трибините и еден од навивачите доживеа пад од четири метри. Брзата интервенција на докторскиот тим во салата придонесе да нема смртоносни последици. Навивачот

Fashion

Лоренцо конечно победи со Ducati

Лоренцо конечно победи со Ducati

Возачот на Ducati, трикратниот светски шампион Хорхе Лоренцо, ја освои ГП на Италија – шестата рунда од календарот на MotoGP за 2018 година Ова е прв успех на Шпанeцот со италијанскиот тим, на кој му се придружи минатата година. Лоренцо ја постигна својата шеста победа во последните осум трки на италијанската патека Муџело и вкупно 66-та во кариерата

ФОТО: Страшни сцени, поставен споменик со датумот на смртта на Марк Маркез

ФОТО: Страшни сцени, поставен споменик со датумот на смртта на Марк Маркез

Мото ГП шампионот, Марк Маркез не е омилен во мотоциклистичкиот свет. Сепак, она што го доживеа пред Големата награда на Италија, на стазата Мугело е навистина лудачки потег на одредени луѓе кои очигледно немаат премногу мозок. На социјалните мрежи се појави слика на надгробен споменик на кој е датумот на раѓање на шпанскиот мотоциклист, но исто така

Autos

Ѓоковиќ убедлив против Вердаско за четвртфинале на Ролан Гарос

Ѓоковиќ убедлив против Вердаско за четвртфинале на Ролан Гарос

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ игра се посигурно и се пласираше во четвртфиналето на Ролан Гарос по победата над Фернандо Вердаско со 3:0. Порашениот најдобар светски тенисер убедливо, но по долги гемови го доби Шпанецот со 6:3, 6:4 и 6:2. Само првите три гема од мечот траеа 30 минути. Србинот во четвртфиналето ќе игра против Италијанецот Марко Чекинато,

На Серена не и се допаѓа автобиографијата на Шарапова

На Серена не и се допаѓа автобиографијата на Шарапова

Пред нова гренд слем пресметка на двете тениски шампионки, Серена Вилијамс и Марија Шарапова, Американката не беше многу импресионирана од тоа што го прочитала. Шарапова во автобиографијата одделува доста простор на Серена и на борбата за првата титула на Вимблдон во 2004 година, кога тогаш анонимната Русинка ја победи Американката. Шарапова и Вилијамс

Надал подобри личен рекорд

Надал подобри личен рекорд

Лидерот на светската АТП листа и 10-кратниот шампион на „Ролан Гарос“, Рафаел Надал подобри личен рекорд. Шпанецот, кој денеска полни 32 години, го освои вчера 35-тиот последователен сет на Отвореното првенство на Франција. Претходниот рекорд на освојувачот на 16 Гренд-слем титули беше 32 последователни сетови освоени во 2007-2009 година. Рекордот

Новата тениска генерација е ср*ње

Новата тениска генерација е ср*ње

Италијанскиот тенисер Фабио Фоњини даде интересна изјава со која ги искритикува младите тенисери и го привлече вниманието кон себе. По убедливата победа над Елиас Имер (6:4, 6:1, 6:2), Фоњини истакна дека младите генерации се далеку од претходните. -Нова тениска генерација? Чисто ср*ње. Не ми се допаѓа сета таа фама околу нив. Надал на 18 години освојуваше

Fun

Втор пораз на одбојкарите против Летонија

Втор пораз на одбојкарите против Летонија

Македонската одбојкарска репрезентација доживеа и втор убедлив пораз од селекцијата на Летонија во претпоследниот натпревар од групниот сегмент во Сребрената Европска лига. Македонија загуби од Летонците на мечот во „Кале“ со 0-3 (26-28,27-29,17-25) успевајќи да парира единствено во првите два сета кои тесно ги загубивме. Откако не успеавме да парираме,

Ристоски нов селектор на одбојкарска репрезентација на Саудиска Арабија

Ристоски нов селектор на одбојкарска репрезентација на Саудиска Арабија

Скопје, 3 јуни 2018 (МИА) - Поранешниот селектор на македонската одбојкарска репрезентација, Жарко Ристоски, ќе го предводи националниот тим на Саудиска Арабија. - Среќен сум за новиот предизвик, селектор на селекцијата на Саудиска Арабија, соопшти Ристоски на социјалните мрежи. Изминатава сезона тој беше тренер либанскиот клуб Танурин, а претходно

Сестрите Кардашијан кобни за НБА играчите

Сестрите Кардашијан кобни за НБА играчите

Една од карактеристиките на американско-канадската професионална кошаркарска лига е што може да се проследи преку изобилство на статистиката, бројки, просек… Некои отишле чекор понатаму и ја откриле лошата среќа за НБА играчите од сестрите Кардашијан. Жените за кои е познато дека не направиле ништо, освен што се познати. Статистика НБА- Кардашијан

Македонија ја доби довербата на ЛЕН, ќе организира две меѓународни натпреварувања

Македонија ја доби довербата на ЛЕН, ќе организира две меѓународни натпреварувања

На конгресот на Евопската пливачка федерација (ЛЕН) во Будимпешта, Македонија доби организација на две големи натпреварувања. На 17 август 2019 година во нашата земја ќе се одржи ЛЕН Европскиот воден куп во олимписката дисциплина 10 километри. Ако Македонија организационо го положи тестот, ќе ја добие организацијата на Европско првенство во далечинско

Фудбал

Maserati Alfieri како директна закана за Tesla Roadster (ФОТО)

Maserati Alfieri како директна закана за Tesla Roadster (ФОТО)

Maserati планира да се спротистави на претстојниот Tesla Roadster со чисто електрично купе кабриолет, со име Alfieri, способен за забрзување од 0-100 km / h за околу 2 секунди. Овој ѕвер дебитира како дел од новиот петгодишен план на Fiat Chrysler Automobile. Новиот Alfieri ќе биде серија од четири модели, нудејќи и таков на електричен погон. Освен

Мет ле Бланк го напушта автомобилското шоу „Топ Гир“

Мет ле Бланк го напушта автомобилското шоу „Топ Гир“

Автомобилското шоу на Би-би-си „Топ Гир“ ќе остане без својот возач број 1 – актерот Мет ле Бланк, кој инаку е најпознат по улогата на Џои во светски популарната хумористична серија „Пријатели“ Ле Бланк беше дел од шоуто четири сезони. – Учеството во шоуто ми беше многу забавно. Уживав работејќи со тимот. Како и да е, овој мој ангажман ме оддалечи

До 2030 година во светот ќе има најмалку 125 милиони електромобили

До 2030 година во светот ќе има најмалку 125 милиони електромобили

Бројот на електрични превозни средства на светско ниво пораснал на рекордни 3,1 милион возила во 2017 година, но потребни се уште истражувања за тој број да се зголемува, изјави денеска Меѓународната агенција за енергетика. Кина придонела со 40 отсто од вкупнио светски раст лани во однос на предминатата година. – Последниве години се забележува динамично

Фиат 500 Л добива и електрична верзија

Фиат 500 Л добива и електрична верзија

-Производството на „Фиат500Л“ ќе продолжи во Србија , изјави извршниот директор на компанијата Фиат Крајслер Автомобили , Серџо Маркионе. Според италијанскиот портал „Автоблог“, Маркионе изјавил дека „фиат 500 е идеален модел да стане 100 проценти електричен модел за Европа“. „Фиат500“ е идеално возило за целосно да биде електрично. Планираме да го

Кошарка

Три работи кои ќе ви го подобрат сексот

Три работи кои ќе ви го подобрат сексот

Понекогаш кога односите помеѓу партнерите се заладуваат, страста стагнира па не ви е баш дојдено до жешки сексуални игри во спалната соба. Доколку сте со план да го зачините својот запоставен сексуален живот, 3 сосема обични работи ќе ви помогнат во целта. Еве што повторно ќе ја разгори страста под чаршафите: Во спроведената анкета која опфатила 1

КИТИ СПЕНСЕР, ВНУКАТА НА ПРИНЦЕЗАТА ДИЈАНА, Е НОВ ОМИЛЕН МОДЕЛ НА МОДНИТЕ БРЕНДОВИ

КИТИ СПЕНСЕР, ВНУКАТА НА ПРИНЦЕЗАТА ДИЈАНА, Е НОВ ОМИЛЕН МОДЕЛ НА МОДНИТЕ БРЕНДОВИ

Дваесет и седумгодишната манекенка, леди Кити Спенсер, која е внука на принцезата Дијана, стана најновиот амбасадор на брендот за луксузен накит „Булгари“, потпишувајќи договор вреден до еден милион фунти. Следејќи ги стилските чекори на нејзината покојна тетка, Кити Спенсер започна кариера во модниот свет и, според познавачите, веќе прави големи чекори

Музички фестивал Калабалак во Радовиш по четврти пат- еве ги деталите

Музички фестивал Калабалак во Радовиш по четврти пат- еве ги деталите

Музички фестивал Калабалак во Радовиш по четврти пат- еве ги деталите „Калабалак“ е електронски музички фестивал кој традиционално се оддржува во Радовиш, оваа година на 14-ти јули. Својата прва едиција ја доживува во 2015-та со огромен интерес и оставен впечаток кај љубителите на електронската музика од Источна Македонија, како и сите кои биле дел

Ракомет

Каролина прослави 20 години од матура

Каролина прослави 20 години од матура

Таа не одолеа и запеа заедно со генерацијата. Дваесет години од матурирањето синоќа прослави генерацијата 94/95 од гимназијата „Јосип Броз Тито“ во Битола, а дел од прославата беше и познатата македонска пејачка Каролина Гочева, која средното образование го заврши токму во таа гимназија. Таа не одолеа и запеа заедно со генерацијата. Каролина прослави

Брајaн де Палма работи на хорор филм за Харви Вајнстин

Брајaн де Палма работи на хорор филм за Харви Вајнстин

Режисерот Брајaн де Палма изјави дека во моментот пишува сценарио за хорор филм што ќе се базира на скандалот со американскиот продуцент Харви Вајнстин. Де Палма, кој ги има режирано и филмовите „Кери“ и „Лице со лузна“, изјави дека внимателно го следи целиот случај. Вајнстин се соочува со бројни тужби за силување и други видови на сексуално злоставување

Џони Деп изгледа „непрепознатливо“ и „болно“

Џони Деп изгледа „непрепознатливо“ и „болно“

Холивудскиот актер Џони Деп неодамна гостуваше во Русија, каде одржа неколку концерти и се дружеше со обожавателите. Во меѓувреме се појавија фотографии на социјалните мрежи, кои предизвикаа гласини дека актерот изгледа „непрепознатливо“ и дека е „болен“. На фотографиите направени во хотелот „Четири годишни сезони“ во Санкт Петербург, Деп изгледа многу

„Јас сум виновен што татко ми умре“ – проговори синот на Синан Сакиќ

„Јас сум виновен што татко ми умре“ – проговори синот на Синан Сакиќ

Најстариот син на легендарниот пејач Синан Сакиќ, Рашид Сакиќ, е во затвор од лани за учество во убиство,а токму поради него на секој настап Синан започнуваше со песната „Сине мој“ и лееше солзи. Рашид е пуштен од затвор за погребот на татка си, а извор вели дека ова му е најтежок момент во животот и се радува само што се смирил со Синан пред неговата

Автомото

Лоренцо конечно победи со Ducati

Лоренцо конечно победи со Ducati

Возачот на Ducati, трикратниот светски шампион Хорхе Лоренцо, ја освои ГП на Италија – шестата рунда од календарот на MotoGP за 2018 година Ова е прв успех на Шпанeцот со италијанскиот тим, на кој му се придружи минатата година. Лоренцо ја постигна својата шеста победа во последните осум трки на италијанската патека Муџело и вкупно 66-та во кариерата

ФОТО: Страшни сцени, поставен споменик со датумот на смртта на Марк Маркез

ФОТО: Страшни сцени, поставен споменик со датумот на смртта на Марк Маркез

Мото ГП шампионот, Марк Маркез не е омилен во мотоциклистичкиот свет. Сепак, она што го доживеа пред Големата награда на Италија, на стазата Мугело е навистина лудачки потег на одредени луѓе кои очигледно немаат премногу мозок. На социјалните мрежи се појави слика на надгробен споменик на кој е датумот на раѓање на шпанскиот мотоциклист, но исто така

Тенис

Ѓоковиќ убедлив против Вердаско за четвртфинале на Ролан Гарос

Ѓоковиќ убедлив против Вердаско за четвртфинале на Ролан Гарос

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ игра се посигурно и се пласираше во четвртфиналето на Ролан Гарос по победата над Фернандо Вердаско со 3:0. Порашениот најдобар светски тенисер убедливо, но по долги гемови го доби Шпанецот со 6:3, 6:4 и 6:2. Само првите три гема од мечот траеа 30 минути. Србинот во четвртфиналето ќе игра против Италијанецот Марко Чекинато,

На Серена не и се допаѓа автобиографијата на Шарапова

На Серена не и се допаѓа автобиографијата на Шарапова

Пред нова гренд слем пресметка на двете тениски шампионки, Серена Вилијамс и Марија Шарапова, Американката не беше многу импресионирана од тоа што го прочитала. Шарапова во автобиографијата одделува доста простор на Серена и на борбата за првата титула на Вимблдон во 2004 година, кога тогаш анонимната Русинка ја победи Американката. Шарапова и Вилијамс

Надал подобри личен рекорд

Надал подобри личен рекорд

Лидерот на светската АТП листа и 10-кратниот шампион на „Ролан Гарос“, Рафаел Надал подобри личен рекорд. Шпанецот, кој денеска полни 32 години, го освои вчера 35-тиот последователен сет на Отвореното првенство на Франција. Претходниот рекорд на освојувачот на 16 Гренд-слем титули беше 32 последователни сетови освоени во 2007-2009 година. Рекордот

Новата тениска генерација е ср*ње

Новата тениска генерација е ср*ње

Италијанскиот тенисер Фабио Фоњини даде интересна изјава со која ги искритикува младите тенисери и го привлече вниманието кон себе. По убедливата победа над Елиас Имер (6:4, 6:1, 6:2), Фоњини истакна дека младите генерации се далеку од претходните. -Нова тениска генерација? Чисто ср*ње. Не ми се допаѓа сета таа фама околу нив. Надал на 18 години освојуваше

Микс

Втор пораз на одбојкарите против Летонија

Втор пораз на одбојкарите против Летонија

Македонската одбојкарска репрезентација доживеа и втор убедлив пораз од селекцијата на Летонија во претпоследниот натпревар од групниот сегмент во Сребрената Европска лига. Македонија загуби од Летонците на мечот во „Кале“ со 0-3 (26-28,27-29,17-25) успевајќи да парира единствено во првите два сета кои тесно ги загубивме. Откако не успеавме да парираме,

Ристоски нов селектор на одбојкарска репрезентација на Саудиска Арабија

Ристоски нов селектор на одбојкарска репрезентација на Саудиска Арабија

Скопје, 3 јуни 2018 (МИА) - Поранешниот селектор на македонската одбојкарска репрезентација, Жарко Ристоски, ќе го предводи националниот тим на Саудиска Арабија. - Среќен сум за новиот предизвик, селектор на селекцијата на Саудиска Арабија, соопшти Ристоски на социјалните мрежи. Изминатава сезона тој беше тренер либанскиот клуб Танурин, а претходно

Сестрите Кардашијан кобни за НБА играчите

Сестрите Кардашијан кобни за НБА играчите

Една од карактеристиките на американско-канадската професионална кошаркарска лига е што може да се проследи преку изобилство на статистиката, бројки, просек… Некои отишле чекор понатаму и ја откриле лошата среќа за НБА играчите од сестрите Кардашијан. Жените за кои е познато дека не направиле ништо, освен што се познати. Статистика НБА- Кардашијан

Македонија ја доби довербата на ЛЕН, ќе организира две меѓународни натпреварувања

Македонија ја доби довербата на ЛЕН, ќе организира две меѓународни натпреварувања

На конгресот на Евопската пливачка федерација (ЛЕН) во Будимпешта, Македонија доби организација на две големи натпреварувања. На 17 август 2019 година во нашата земја ќе се одржи ЛЕН Европскиот воден куп во олимписката дисциплина 10 километри. Ако Македонија организационо го положи тестот, ќе ја добие организацијата на Европско првенство во далечинско